overlay

HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ‘ALTIN BEBEK DOSTU İL’ ÖDÜLÜ

HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ‘ALTIN BEBEK DOSTU İL’ ÖDÜLÜ

 

Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile Bebeklere anne sütünün teşviki ve bebek ölüm oranlarının azaltılmasına yönelik Türkiye’de yürütülen program kapsamında Ankara Üniversitesi Abdulkadir Noyan konferans salonunda  gerçekleştirilen ödül töreninde, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü  başarılı emzirme uygulamaları nedeniyle  “Altın Bebek Dostu İl” unvanı ile ödüllendirildi.  

Ödül töreni sonrasında,  İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin YILMAZ;  yaptıkları çalışmalardan dolayı, Halk Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr.Mustafa HAMBOLAT ve ekibini kutlayarak tebrik etti ve ödüllerini takdim etti.

Dr. Yılmaz yaptığı açıklamada;

Sağlık Bakanlığı tarafından  2008 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ yürütülmektedir.

Anne sütünün, yaşama en iyi başlangıcı sağlayan, beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde  ilk adım ve bebeğin ilk aşısı olduğuna dikkat çeken Yılmaz;

 “Anne sütü ile bebeklerin tek başına ilk 6 ay emzirilmesi, 6. ayın ardından uygun ek besinlerle emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde ilk adımdır. Bu amaçla ilimizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” çalışmalarına son hızla devam edilecektir.” Dedi.

                                                                    

                                                                                                                                               Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi