overlay

HATAY DEVLET HASTANESİNDE İLK BEYİN BALONCUĞU (ANEVRİZMA) AMELİYATI YAPILDI


HATAY DEVLET HASTANESİNDE

İLK BEYİN BALONCUĞU (ANEVRİZMA) AMELİYATI YAPILDI

Hatay Devlet Hastanesi'nde İlk Beyin baloncuğu (ANEVRİZMA) ameliyatı gerçekleştirildi.

Suriye'de ani başlayan şiddetli baş ağrısı nedeniyle Hatay Devlet Hastanesine sevk edilen hasta, beyin kanaması (subaraknoid kanama) tanısıyla Beyin Cerrahi Servisinde yapılan beyin anjiyosu (DSA)'nda beyin damarlarında iki adet baloncuk (anevrizma) tespit edilmiş olup; Beyin Cerrahi Doktorlarımız Op.Dr. Murat KOCAOĞLU ve Op.Dr. Alaettin KERİMOĞLU tarafından ameliyata alınmış ve kanayan beyin damar baloncukları kapatılarak başarılı bir ameliyat gerçekleştirilerek hasta sağlığına kavuşmuştur.

Hatay Devlet Hastanesin de ilk defa gerçekleştirilen beyin baloncuğu ameliyatıyla  ilgili açıklamalarda bulunan Op.Dr.Murat Kocaoğlu yaptığı açıklamada;

 "Birçok kişide oluşabilecek ancak belirti vermeyen bir hastalık olan Anevrizmanın tespitinin zor olduğunu, kanayana kadar bir belirti göstermemektedir. Bu nedenle gün içinde şiddetli ve bıçak saplanır gibi baş bölgesine giren ağrıları önemsemek gerekiyor. Bu sayede zamanında yapılan tetkiklerle ortaya çıkabilecek beyin baloncuğuna doğru ve zamanında müdahale hayat kurtarmaktadır. Bu hastalığın halk arasında baloncuk olarak bilinen beyin anevrizmasının kafada ne zaman patlayacağı belli olmayan bir saatli bomba gibi tehlikelidir. Ailesinde beyin kanaması geçirenler, bilinen damar hastalıkları olanlar, yüksek tansiyon, şeker hastalığı olanlar, alkol ve sigara kullananlar risk altındadır. Bu nedenle her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek bu hastalıktan korunabilmek için vatandaşlarımızın erken teşhis ve tedavi için hekim kontrolünde olmaları ve baş ağrılarını önemsemeleri gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

Hatay Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bayrakçıoğlu ise yaptığı açıklamada;

Hastanemiz günden güne hasta odaklı hizmet kalitesini arttırmaktadır. Artık birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde gelişen tıp teknolojisi ile birlikte hastalarımız mağdur olmadan, zaman kaybetmeden ve il dışına sevk etmeden kendi hastanemizde tedavi ediyoruz, bu ameliyatı gerçekleştiren hekim arkadaşlarıma göstermiş oldukları özveriden ve gayretten dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dilerim dedi.

Öte yandan anevrizma hastalığı halk arasında Ebru Gündeş'in hastalığı olarak da biliniyor.

                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                            Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi