overlay

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER” HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de Fransız Körler Örgütü, görme engellilerin bastonunu beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Ve bu simgeyle beraber Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftasında ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’  olarak kabul edilir. 

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü olarak Beyaz Baston Körler Haftası vesilesiyle bütün insanlığa engelsiz bir yaşam diliyoruz. Engelli olmak hiç kimsenin seçimi değildir. Hepimiz birer engelli adayıyız. Tüm görme engelli vatandaşlarımıza kendine yetebilen, üretken, kendine, ailesine ve ülkesine yararlı bireyler olarak sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyoruz. Sadece bu hafta değil her zaman yanlarında olup, eğitim, iyileştirme, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunların çözümüyle ilgilenerek önlerindeki engelleri kaldırmayı hedeflediğimizi böylece refah seviyesini yükseltmek için çalıştığımızı belirtmek isteriz.

            Bu hafta kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi,  İl Sağlık Müdürümüz Dr. Sebahattin YILMAZ; Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan görme engelli personellerini makamında ağırladı. Personelinin sorunlarını dinledi, onlardan gelen talep ve istekleri ile  çözüm yolları konuşuldu ve personellere hediye takdim etti.

                                                                                                                                                   Hatay İl Sağlık Müdürlüğü