overlay

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ

KANSERDE ERKEN TEŞHİS, HAYAT KURTARIR!

KANSERDEN KORKMAYIN, GEÇ KALMAKTAN KORKUN!..

           

            Kanser, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri içinde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır.

            Kanser oluşumunun %90-95’ inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma bunların başında gelmektedir. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

            Kansere yönelik bilincin ve farkındalığın arttırılması amacı ile “4 Şubat Dünya Kanser Günü” olarak belirlenmiştir. Bakanlığımızın da üyesi olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütünün (UICC) başlattığı “4 Şubat Dünya Kanser Günü” kapsamında, kanser konusunda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve sağlıklı yaşam davranışlarının kazandırılması amacıyla her yıl 4 Şubat’ta ülkemiz genelinde farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

           Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun %70’ni kapsaması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, İlimizde Antakya, İskenderun ve Kırıkhan ilçelerinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup toplam üç KETEM mevcuttur. Halkımıza KETEM’lerde meme, rahim ağzı ve bağırsak kanser taramaları ücretsiz yapılmaktadır. Ayrıca halkımız Aile Sağlığı Merkezlerine de müracaat ederek kanser taramalarını ücretsiz yaptırabilmektedir.

           Sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süresi uzatılabilir.

           Tüm halkımıza kanserden uzak, sağlıklı yaşam dileriz.

          

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Dr. SebahattinYILMAZ

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                İl Sağlık Müdürü