overlay

SAĞLIK PERSONELİNE “GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI” EĞİTİMİ VERİLDİ…

İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Kamu ve Özel Hastanelerinin Gebe Bilgilendirme Sınıflarında" görevli personellere; “Gebe Bilgilendirme Sınıfı” eğitimi düzenlendi...


Bakanlığımızın Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı kapsamında, toplum sağlığı merkezlerinde ve doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası bakım hizmeti veren 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarında “Gebe Bilgilendirme Sınıflarında” gebelere eğitimler verilmektedir.

Müdürlüğümüz Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 13-14 Şubat 2018 tarihlerinde İskenderun Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda, 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde ise Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonunda “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitimi” düzenlenmiştir. Eğitime, Kamu hastaneleri, Toplum sağlığı Merkezleri ve Özel Hastaneler de çalışan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman doktor, Ebe/Hemşire olmak üzere toplam 57 sağlık personeli katılım göstermiştir.

Bu eğitim ile tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgilendirilmeleri, bilinçli doğum yapmaları, anne ve baba adayları ile yakınlarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi konularında yeni rollerinin benimsetilmesi ve becerilerinin arttırılmasının amaçlandığını;

Gebelik, gebelik dönemleri, gebelikte beslenme ve fiziksel aktivite, normal doğumun önemi ve anne bebek açısından faydaları, doğum ağrısıyla baş etme yöntemleri, lohusalık, yenidoğan bebeğin bakımı, aşıları ve beslenmesi, anne sütünün önemi, üreme sağlığı yöntemleri gibi konularda eğitimciler tarafından katılımcılara teorik ve pratik olarak sunumlar yapıldı.

Eğitim; Kad. Hast. ve Doğum. Uzm. Dr. Selin TERTEMİZ, Dr. Mehmet DÖNER,    Diyetisyen Eda ATEŞ, Psikolog Ayça ÖNER & Süleyman ÖRDEK, Fizyoterapist İmran GÖĞEBAKAN & H. Demet PARLAK YILDIZ,  Ebe Aynur BASIK, Ebe Bade YILDIZ, ile Antakya ve İskenderun ÜSEM eğitimcileri tarafından verilmiş olup,  eğitimin sonunda tüm katılan personele “Eğitim Belgesi”  takdim edilmiştir.

 

      Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg