overlay

HATAY'IN ANAVATANA KATILIŞININ 79. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN...


Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “40 Asırlık Türk Yurdu Ecnebi Elinde Esir Kalamaz” diyerek üstlendiği Hatay meselesi; 2 Eylül 1938 tarihinde Hatay Devleti’nin kurulmasına kadar devam eden süreç ile devam etmiş ve 79 yıl önce Hatay Devleti Meclisi’nin farklı kökenden 40 milletvekilinin oybirliğiyle aldığı vatanperver bir kararın ardından Hatay, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı tercih etmiştir.

Sahip olduğu yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, tarihin süzgecinden geçerek günümüze ulaşan kültürel mozaiği, senede üç hasat yapmaya uygun bereketli toprakları, doğal limanları ve ticaret imkânlarıyla Hatay, bizlerin ve bizden sonraki nesillerin çabalarıyla kalkınmayı sürdürecektir.
 
Vatanseverlik ve milletine duyduğu büyük bağlılıkla 79 yıl önce Anavatan’a iltihak eden Hatay insanı da, tüm dünyaya örnek olan sevgi, hoşgörü ve kardeşlik ikliminden aldığı güç ve inançla daha mutlu bir geleceği kararlılıkla inşa etmektedir.
 Hatay’ın Anavatan’a katılışının 79’uncu yıldönümünü kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu milli davaya hizmet eden herkesi rahmet ve minnetle anıyoruz.