overlay

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.SEBAHATTİN YILMAZ’IN EBELER HAFTASI KUTLAMA MESAJI
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin YILMAZ, 21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla kutlama mesajı yayımlayarak, özveriyle görev yapan tüm ebelerin Ebeler Haftası’nı kutladı.

Dr. YILMAZ; mesajında, Dünya Sağlık Örgütü’nün ebeyi, gebelik sırasında, doğumda ve doğumdan sonra gerekli bakım ve danışmanlığı sağlamak, normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırmak, yeni doğanın bakımını ve aile planlaması danışmanlığını yapmak üzere eğitilmiş kişi olarak tanımladığını belirtti. Bu nedenle ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan tarihleri arası Ebelik Haftası olarak kutlanmaktadır.

 Ebeler sağlık alanında, yurdumuzun her köşesinde çok önemli bir görev ifa etmektedirler. Ana-çocuk sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, koruyucu önlemler anne ve bebekte anormal durumların saptanması tıbbi önlemlerin sağlanması ve tıbbi yardımın olmadığı durumlarda ilk yardım ve acil önlemlerin alınması gibi hizmetler verirler. Ayrıca toplum sağlığı merkezleri, aile hekimliği merkezlerinde gebe, bebek, loğusa izlemleri aile planlaması hizmetleri, aşılama hizmetleri, vatandaşlarımıza yönelik sağlık konularındaki eğitim hizmetleri ebeler tarafından yürütülmektedir.

Ebelerin ev ziyaretlerindeki tespit ve gözlemleri, uygulanacak sağlık çalışmalarına ışık tutmaktadır. Yani hane halkını tanıyan ve o bölge hakkında fikir sahibi olan ebeler birçok sağlık çalışmasında kilit nokta olarak yer almaktadır. Böylesine kutsal, özverili tüm zorluklarına rağmen fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ana-çocuk sağlığı ile ilgili olarak yürütülen tüm proje ve programlar özellikle ebelerimizin özverili çalışmaları ile gerçekleşmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle mesleklerinin kutsallığına inanarak büyük bir sevgiyle insanımıza hizmet eden, gece gündüz demeden özveriyle görev yapan tüm ebelerimizin" 21-28 Nisan Ebeler Haftası” nı kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

                                                                                                                                                                                                                   
                                                                                                                                                                                                                      Dr. Sebahattin YILMAZ

                                                                                                                                                                                                                                        İl Sağlık Müdürü